lista zakupówTwoja lista produktów (0)

14 porad – zanim zaczniesz remont łazienki

Poznaj kilka sprawdzonych trików, które pozwolą zapomnieć o bólu głowy podczas remontu łazienki.

Krótki quiz: Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? Ile wynosi minimalny koszt przebudowy łazienki? W jaki sposób wybrać dobrą armaturę? Jeśli odpowiedzi na te pytania kształtują się w coś rodzaju: „Hmm?”, „Co?” i „Umm?”, nie martw się. Nie jesteś sam.

Podczas przebudowy łazienki należy pamiętać o wielu rzeczach i o ile nie jesteś profesjonalistą, który robi to codziennie – wówczas wszystkie szczegóły i opcje tego przedsięwzięcia mogą brzmieć tak, jakby były w obcym języku. Nie znaczy to że nie podołasz wyzwaniu, warto jednak przygotować się do testu.

Podejmując się przebudowy łazienki należy posiadać wiedzę o tym czego możesz się spodziewać, a także rozważyć czy będzie to kilkutygodniowy koszmar, który doprowadzi Cię do przygotowania zwykłej łazienki, czy też przyjemne doświadczenie, które w ostateczności pozwoli Ci stworzyć pokój Twoich marzeń. Poniżej przedstawiamy zbiór porad dotyczących przebudowy łazienki, dzięki którym podejdziesz to tego zadania z radością.

1. Koszty przebudowy łazienki. Zanim rozpoczniesz jakikolwiek remont, niezwykle ważne jest, aby określić perspektywę swoich oczekiwań, chodzi o ilość pieniędzy jaką chcesz zainwestować. Pod uwagę należy wziąć wielkość łazienki, jakość materiałów które chcesz wykorzystać, a także to czy planujesz niektóre z prac zrobić samemu – ponieważ to wszystko ma wpływ na całkowity koszt naszej inwestycji. To od nas zależy, czy na nasz salon kąpielowy wydamy kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy.

2. Niech toaleta nie będzie pierwszą rzeczą jaką zobaczysz po otwarciu drzwi. Kiedy zapytasz swojego projektanta, aby udzielił Ci porady dotyczącej umieszczenia toalety, to jest właśnie to, co od niego usłyszysz. Przyczyna jest prosta. Zazwyczaj drzwi łazienki zostawiamy otwarte, oznacza to że zarówno Ty, jaki każdy przechodzący gość w Twoim domu zobaczy właśnie toaletę – co, nie oszukujmy się, nie jest najestetyczniejszą rzeczą jaką chcemy oglądać. A jeśli liczysz na klimat spa w swoim salonie kąpielowym, stawiając kibelek w centrum łazienki, możesz raczej zabić nastrój. Więc jaki powinien być Twój punkt ogniskowy? Wszystko, ale nie kompakt WC.
W pokoju powyżej projektant ukrył toaletę za niewysoką ścianką.

3. Rozważ zachowanie tych „zabytkowych” wykończeń. Powodem dla którego chcesz przebudować łazienkę może być m.in. nowy, świeży wygląd. Warto jednak pamiętać, że niektóre rzeczy są łatwiejsze do zastąpienia niż inne. Na przykład, w starszych domach, płytki ścienne mogą mieć kilka warstw betonu. Istnieje więc prawdopodobieństwo wystąpienia trudności w ich usunięciu, co oczywiście generuje dodatkowe koszty. Zamiast tego warto zachować zabytkowe kafelki, a zaoszczędzone pieniądze i czas ulokować gdzie indziej. Przecież zabytkowe kafelki nie tylko cieszą oko, ale również doskonale spełniają swoja funkcję.

4. Odpowiednio zaplanuj rozmieszczenie oświtlenia. Najlepszym sposobem na dobrze oświetlone pomieszczenie jest rozmieszczenie warstwowe. Oznacza to umieszczenie kilku źródeł światła o różnym natężeniu w kilku odpowiednich miejsach, zachowując jednocześnie walory estetyczne. W tym wypadku warto pamiętać o kinkietach, zarówno ściennych jak i tych montowanych na lustrach.Wybierając odpowiedni kinkiet należy pamietać, aby zwrócić uwagę na stopień ochrony, barwę światła i wielkość zasilania.

5. Wymiary łazienki. Znając kilka kluczowych wymiarów, takich jak wielkość typowej wanny i ilość miejsca potrzebnego dla WC czy bidetu, ułatwi Ci efektywniej zaplanować i przebudować łazienkę.

6. Zaplanuj odpowiednią wysokość dla swojej umywalki. Standardowo blaty w łazience montuje się mniej więcej na wysokości 80 cm od ziemi. Należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko grubość blatu, ale także rodzaj umywalki jaki zamontujemy – meblową czy nablatową. Umywalka umieszczona na odpowiedniej wysokości pozwoli Ci na wygodne umycie rąk i szczotkowanie zębów.

7. Wielkość mebli. Jeśli masz małą łazienkę, można by pomyśleć, że szafka podumywalkowa nie jest dobrym rozwiązaniem. Wiele firm dopasowuje jednak swoje modele, aby elegancko i praktycznie zagospodarować małą przestrzeń.

8. Wybierz odpowiednie wyposażenie. Meble to nie tylko wygląd. Wybierzesz coś zbyt dużego i zrobi się niezłe zamieszanie w łazience. Zbyt małe natomiast może Cię zmusić do szukania dodatkowego miejsca na blacie. Nie zapomnij również o materiale z którego są wykonane twoje meble, niewłaściwy wybór i możesz mieć trudności z codzienną pielęgnacją.

9. Skuś się na dobrej jakości materiały. Łazienki są zazwyczaj małe przestrzennie, warto więc czasami wykosztować się na materiały i wykończenia z wyższej półki, dzięki temu pomieszczenie może wydać się jeszcze bardziej luksusowe. Zanim więc zdecydujesz, że do renowacji swojej łazienki użyjesz tańszych, bardziej podstawowych produktów, zwróć uwagę na jakość materiału z którego będą wykonane podłogi, ściany, meble i sanitariaty. Może się okazać, że dobranie kilku produktów lepszej jakości nie obciąży specjalnie Twojego budżetu.

10. Dokładnie sprawdź rozmiar swoich płytek. Zaskakujący może okazać się fakt, że płytki 700×400 mm, nie koniecznie pasują do Twojej łazienki. Zastanów się dwa razy zanim zdecydujesz jaki rozmiar i kształt płytek wybrać, pamiętaj również, iż należy doliczyć szerokość fugi. Twój wybór ma ogromne znaczenie, decyduje o efekcie końcowym. Musimy więc wziąć pod uwagę rozmieszczenie linii wodno-kanalizacyjnej, a także rozmieszczenie mebli tak, aby ewentualny wzór był doskonale wyeksponowany.

11. Zastanów się nad zastąpieniem wanny prysznicem. Masz wannę, wolisz jednak wziąć prysznic. Marnuje się przecież przez to kilka metrów przestrzeni. Idealnym rozwiązaniem jest zastąpienie wanny prysznicem. Rozsądna przebudowa nie wymaga też specjalnych zmian linii wodnej. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

12. Samodzielnie zamontuj toaletę. Koszty instalacji armatury należy wliczyć do całościowych wydatków przeznaczonych na remont. Jedną z rzeczy, jakie jesteś zdolny zrobić samodzielnie jest podłączenie nowej toalety. To może potrwać tylko jedną godzinę.

13. Pamiętaj o odpowiedniej wentylacji. Aby ograniczyć możliwość powstawania pleśni, należy zadbać o usuwanie wilgoci. Musisz pamiętać o podłączeniu prawidłowej wentylacji i jeśli to możliwe, funkcjonalnym oknie.

14. Zwróć uwagę na połączenie drewna i glazury. Prawdopodobieństwo, że Twoja posadzka w łazience będzie wykończona płytkami jest bardzo wysokie. W korytarzu, czy też pokoju natomiast będzie to zupełnie coś innego. Przejście między tymi dwoma pomieszczeniami i materiały w nich występujące to coś, co powinno do siebie pasować. W większości wypadków, wcześniejsze planowanie daje efekty, które mogą Cię usatysfakcjonować.